"Jsme doma!" aneb cesta z Kanady v době koronaviru

"Tak jsme se konečně společně se spoluhráči dostali domů a ještě jsme se stali mediálními hvězdami jak v Česku tak i v Kanadě." popisuje hokejista David Matěcha, student 3. ročníku oboru Ekonomika a podnikání se zaměření Sportovní management.

 

Březen 2020 aneb cesta z Kanady do Čech

Poslali pro nás a zbytek Čechů v Kanadě speciální let, abychom se všichni dostali domů, jelikož dostat se do Evropy a speciálně do Česka bylo momentálně skoro nemožné, protože všechny aerolinky rušily lety do Evropy.
 
Vyrazili jsme z Windsoru do Toronta, kde byla vysoká populace nakažených lidí. Jeli jsme 4 hodiny a celý vlak jsme měli pro sebe. Když jsme dorazili do Toronta, tak na nádraží bylo velmi málo lidí. Hned jak jsme si sedli, tak se nás ujala relace "Global News" a po nich hned "Toronto Sun". Vysvětlili jsme jim, jak se věci mají a jak to chodí i tady u nás v Česku. Byli docela v šoku, že to tu máme takhle "drsné", jelikož v Kanadě to ještě moc vážně neberali.
 

Dlouhé několikadenní cestování

Po čekání dalších čtyř hodin jsme sedli na vlak do Montrealu a tam přespali na hotelu, abychom další den vyrazili na letiště. Také první den jsme vyrazili vlakem v 9, v 1 hodinu jsme už byli v Torontu, tam čekali 4 hodiny na vlak a potom jeli další 4 hodiny vlakem do Montrealu, kam jsme dorazili o půl 10 a ubytovaní jsme byli o půl 12. V neděli už jsme museli být v 9 hodin ráno odhlášení z hotelu a vyrazili jsme na letiště. Podotýkám, že náš let letěl v 19:20 a my jsme tam byli už v 10 hodin ráno.
 

Staly se z nás mediální hvězdy :-)

Na letišti jsme dělali rozhovory i pro "TV Nova" a můj slovenský spoluhráč společně s dalšími 11 Slováky pro "TV Joj".
 

V neustále měnících informacích aby se čert vyznal

Všechny informace, které jsme dostávali, se neustále měnily. Poprvé měl let být v 11 hodin ale posunuli to kvůli lidem co přijížděli z daleka, na 16 hodin (3 hodiny před odletem). Poté nám bylo řečeno, že Kanada je od 23. 3. 2020 rizikový stát, takže na nás budou čekat na letišti sanitky a budou nás rozvážet do našich měst, aby nedošlo k nákaze ostatních lidí.
 
Toto také změnili s tím, že nám řekli že tento let není považován za rizikový a ať napíšeme příbuzným ať si pro nás přijedou. Toto info nám dali v 18 hodin tamního času (půlnoc tady v Česku), takže pro lidi, kteří neměli auto na letišti to byl docela problém, jelikož příbuzní spali a někteří museli ráno do práce, takže je nemohl nikdo vyzvednout. Lidi začali už pomalu panikařit s tím, že neví jak se dostat domu. 
 
Odletěli jsme v 19:30 na Island, kam jsme doletěli po 4 hodinách dotankovat letadlo a pokračovali dalších 6 hodin do Česka. V letadle mohlo být okolo 150 lidí a nebylo jediné volné místo k sezení. Všichni museli mít celou cestu nasazenou roušku a tak celý let působil trochu klaustrofobicky. 
 
Po přistání v Praze v pondělí v 10 hodin ráno nám bylo řečeno, že na nás čekají lidi z hygieny, aby nám dali respirátory a různé hygienické pomůcky, což se také nestalo. Dostali jsme papír s informacemi a když jsem se zeptal poté dál co s papírem dělat, tak mi řekli, ať to neřeším. Byla nám dána informace, že povinnou karanténu nemáme, což pro mě bylo logicky nepochopitelné, ale "domácí vězení" pro nás platí stejně jako pro všechny. Vylezli jsme do lobby na letišti a udělali ještě jeden rozhovor pro "TV Nova" a pak už jen čekali na odvoz.
 

Povinná dvoutýdenní karanténa nás nakonec neminula

Spoluhráčův taťka mě dovezl do Pardubic, kde mi ihned volala mamka, ať zavolám paní na hygieně v Pardubicích a ta mi řekne víc. Paní mi řekla, že se moc omlouvá, že pochybili a dala mi informaci, že povinnou karanténu máme po dalšich 14 dnů a poté mám jít na odběr krve, aby se ukázalo zda Covid-19 mám nebo ne. Ptala se jestli mám nějaké příznaky a jestli jsem nepřišel do kontaktu s potenciálně nakaženými lidmi. Příznaky nemám a s nikým, kdo by viditelně nějaké známky nakažení prokazoval, jsem do styku nepřišel. 
 
Byl to trochu chaos dostat se domů, ale jsem určitě rád za tento let, který mi umožnil se domů dostat v pořádku.
 
                                                     David Matěcha
                                                     student 3. ročníku (Sportovní management)
                                                     hokejista a hráč kanadského týmu Kingsville Kings
 

Zveřejněné články:

TORONTO SUN: https://bit.ly/2xqjxVj

GLOBAL NEWS: https://bit.ly/3erj5GL

BLESK: https://bit.ly/2XBNgVT

 

Partneři, s kterými vychováváme profesionály ve svém oboru

 

Partneři, s kterými vychováváme mladé sportovní talenty