Informace o školní počítačové síti

V této sekci najdete návody a postupy jak pracovat na školní síti. Nevíte jak změnit heslo? Nevíte co všechno může školní síť nabídnout? Pak jste tady správně! Vyberte si z menu.

Základní informace:

Síť je tvořena všemi „pevnými” počítači na škole a notebooky. Serverové funkce zajišťuje sada serverů teré běží na OS Linux, většinou na distribucích vycházejících z Debianu. Ten poskytuje všechny základní služby (sdílení apod.) a plní i funkci doménového řadiče.

Všechny počítače mají prostřednictrvím serveru přístup na internet. Na serveru běží HTTP proxy (Squid), který pomáhá rychlejšímu načítání často užívaných stránek. Rychlost internetu je různá, maximálně však cca 40 mbit/s. Pro počítače na učebně a notebooky platí rychlostní limity, takže nehrozí nebezpečí že by si jeden počítač vzal celou šířku pásma pro sebe. Velikost rychlostních limitů je předmětem dlouhodobého nastavování a prochází úpravami.

Z vnitřní sítě je možné využívat většinu běžných služeb sítě internet, ovšem ne všechny. Například programy pro sdílení dat metodou peer to peer buď nefungují vůbec, nebo jen velmi omezeně. Tento limit je nutný.

O aktivitě na síti se ukládají logy. Neukládají se přenášená data, pouze informace o přenosu těchto dat.

Omezení platná na síti jsou dána buď přímo platnou legislativou, nebo nutností korigovat chování uživatelů. Všechno má své priority.

Partneři, s kterými vychováváme profesionály ve svém oboru

 

Partneři, s kterými vychováváme mladé sportovní talenty