ZAJÍMAVÁ EXKURZE NA KRAJSKÉM ÚŘADĚ V PARDUBICÍCH

V pátek 9. 6. 2023 se třídy 2. A a 2. B zúčastnily exkurze na Krajském úřadě v Pardubicích.

Prohlídka začínala před vchodem do budovy, kde jsme byli rozděleni do dvou skupin. Každá třída měla svého vlastního průvodce.

První skupina – 2.A začala prohlídkou sálu zastupitelstva, kde nám byla promítnuta prezentace o historii i současnosti Pardubic. Dozvěděli jsme se např. jaké okresy má Pardubický kraj nebo co si obce sami spravují, také jsme odpovídali na zajímavé otázky. Pak jsme procházeli celou budovou Pardubického kraje i navazující částí, kde jsou jednotlivá oddělení Magistrátu Pardubic.

Dozvěděli jsme se zajímavosti z 2. světové války, např. i to, že zde sídlilo gestapo a probíhaly tu výslechy. Prohlédli jsme si pamětní desku Františka Hladěny, o jehož smrti existuje několik teorií, podle jedné měl údajně podle svědectví gestapa vyskočit z okna sám, podle další ho měli němečtí vojáci vyhodit z okna sami, aby se zbavili nepohodlného svědka, který věděl příliš mnoho o obchodování se zabaveným zbožím.

Druhá skupina – 2.B začala nejdříve historickou prohlídkou a končila v sále zastupitelstva.

Třída 2. A se po hodinovém rozchodu následně sešla před H-Centrem ve Starém Hradišti, kam si šli zahrát bowling. Třída 2. B naopak pokračovala v prohlídce historického centra Pardubic.

Byl to krásně strávený den!

Pozn.: článek zpracovali vybraní žáci 2.A a 2.B